Zalety sufitów napinanych
- Szczegóły
Sufity napinane mają wiele zalet, a z dużą częścią z nich nie mielibyśmy do czynienia przy zastosowaniu innych rozwiązań. Coraz częściej spotykamy je w nowoczesnych wnętrzach. Wprawdzie przez wielu uważane są za alternatywę dla tradycyjnych sufitów podwieszanych, ale w rzeczywistości to coś więcej niż tylko alternatywa. Wszystko ze względu na możliwości, jakie technika ta oferuje. Przede wszystkim jest to opcja pozwalająca na personalizację wnętrza i to w sposób niepowtarzalny. Tylko wyobraźnia inwestora ogranicza w tym przypadku efekt końcowy. Napinany sufit jako zaplanowana aranżacja na pewno będzie estetyczny i zrobi pozytywne wrażenie.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów producenci oferują szeroki wybór kolorów, a także materiałów. Realizowane są również koncepcje indywidualne. Można więc przykładowo zaplanować sobie napinane sufity z nadrukiem i takie projekty również zostaną wcielone w życie. Za każdym razem jest to rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne. Sufit napinany nie obciąża stropu i niezwykle łatwo go utrzymać w czystości. Jednocześnie używane materiały są odporne na działanie światła oraz wilgoci. Ze względu na szczególne parametry w niektórych przypadkach są one w stanie nawet ochronić dom przed zalaniem. Z powodzeniem można je więc stosować także w łazience albo w kuchni.
Łatwość montażu, możliwość zmiany
Aby mieć pewność, że napinany sufit będzie dobrze się prezentował, jego montaż należy powierzyć profesjonalnej firmie z doświadczeniem. Takie prace przebiegają szybko, w mniejszych pomieszczeniach nie powinny trwać dłużej niż kilka godzin. W przeciwieństwie do klasycznych remontów nie pozostawiają też po sobie wiele brudu w przestrzeni. Z pomieszczenia można więc korzystać jeszcze tego samego dnia i to wkrótce po zakończeniu montażu. Na większych powierzchniach napinane sufity mogą być mocowane przez kilka dni. Będzie to jednak i tak czas znacznie krótszy niż w przypadku remontu z zastosowaniem płyty gipsowo-kartonowej.
Materiał stosowany do sufitów napinanych to termokurczliwa folia PCV lub tkanina poliestrowa. Mają one różne parametry dobierane w zależności od powierzchni, typu pomieszczenia, wymagań i potrzeb klienta. Zazwyczaj charakteryzują się dużą ognioodpornością, mogą też mieć akustyczne cechy wygłuszające. Nie jest to wprawdzie ich główne zastosowanie, ale pozwalają zamaskować wszelkie niedoskonałości oraz nierówności występujące na zasłanianej powierzchni. Ze względu na prosty i szybki montaż, w łatwy sposób da się zmienić aranżację przestrzeni – wystarczy zastosować napinany sufit w innym kolorze albo wzorze.
Napinane sufity, czyli klasyczna elegancja i nowoczesność
Sufit napinany to gustowny sposób na zmianę przestrzeni. Zalety tego rozwiązania dostrzeżono już w starożytności. Tkaniny podwieszane do sufitu pełniły wtedy przede wszystkim funkcje dekoracyjne. W ostatnich latach koncepcja jest ponownie modna, a co za tym idzie rozwijana w oparciu o potrzeby inwestorów. Dobrym przykładem jest tu choćby sufit napinany podświetlany. Dzięki zastosowaniu technologii LED może on stanowić samodzielne oświetlenie o regulowanej barwie i natężeniu światła. Napinany sufit świeci przy tym całą powierzchnią, co jest wyjątkowo efektowne. Można się spodziewać, że wraz z rozwojem koncepcji inteligentnego domu projektanci będą poszukiwać nowych sposobów, aby przy zastosowaniu tej metody, wnętrza stawały się jeszcze bardziej przyjazne dla użytkowników.
Sufit napinany w każdym przypadku okazuje się rozwiązaniem estetycznym i nadającym pomieszczeniom indywidualnego charakteru. Dzieje się tak zwłaszcza w nowoczesnych oraz w minimalistycznych przestrzeniach. Sufity napinane znajdą jednak również swoje miejsce w dawnych, stylowych kamienicach, gdzie można z ich pomocą w łatwy sposób obniżyć wysokość pomieszczenia i dopasować je do własnych potrzeb. Możliwości zastosowań są naprawdę duże. To wszystko sprawia, że sufity napinane należy traktować nie tylko jako alternatywę, ale po prostu osobne rozwiązanie warte rozważenia zarówno przez firmy, jak i przez klientów indywidualnych.